AKTUALNOŚCI, strona 3:
Nabór wniosków o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów na rok szkolny 2024/2025
Informujemy, iż w terminie 1 wrzesień – 15 wrzesień 2024r. w Ośrodku Pomocy Społecznej w Nisku będzie trwał nabór wniosków o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów na rok szkolny 2024/2025.
Szczegółowe warunki przyznawania pomocy materialnej o charakterze socjalnym oraz wniosek wraz z załącznikami do pobrania w załącznikach poniżej.
Dyrektor OPS w Nisku
Elżbieta Tłusta
Standardy ochrony małoletnich
Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Nisku Zarządzeniem nr 13/2024 z dnia 24 lipca 2024 roku wprowadził Standardy Ochrony Małoletnich w Placówkach Wsparcia Dziennego „Świetlicach Środowiskowo-Profilaktycznych” działających w ramach Ośrodka Pomocy Społecznej w Nisku, zwane dalej ”Standardami” w wersji zupełnej , oraz Standardy Ochrony Małoletnich w Placówkach Wsparcia Dziennego „Świetlicach Środowiskowo-Profilaktycznych” działających w ramach Ośrodka Pomocy Społecznej w Nisku, w wersji skróconej przeznaczonej dla małoletnich, stanowiące odpowiednio do wieku małoletniego .
Dokumenty dostępne są w zakładce ( Menu Boczne: Placówki wsparcia dziennego świetlice środowiskowo profilaktyczne)
https://nisko.naszops.pl/placowki-wsparcia-dziennego-swietlice-srodowiskowo-profilaktyczne
Nowelizacja szeregu ustaw dotyczących ochrony małoletnich, którzy stali się ofiarami przemocy, nazwana potocznie ustawą Kamilka od imienia chłopca zakatowanego przez ojczyma, weszła w życie 15 lutego 2024 roku. Zgodnie z art. 10 ustawy obowiązek wprowadzenia wyżej wymienionych standardów musi być zrealizowany w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tzw. ustawy Kamilka - czyli do 15 sierpnia 2024 r. Jest to tak zwany okres przejściowy, na dostosowanie działalności danego podmiotu do zgodności z ustawą.
Jednym z kluczowych elementów ustawy jest obowiązkowa weryfikacja osób, które w pracy mają kontakt z dziećmi - nie tylko w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym, ale też poprzez obowiązek przedłożenia zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego.
Obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich mają:
- organ zarządzający:
- jednostką systemu oświaty, o której mowa w art. 2 pkt 1-8 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 900). Należą do nich m.in. : przedszkola, szkoły i schroniska młodzieżowe;
- inną placówką oświatową, opiekuńczą, wychowawczą, resocjalizacyjną, religijną, artystyczną, medyczną, rekreacyjną, sportową lub związaną z rozwijaniem zainteresowań, do której uczęszczają albo w której przebywają lub mogą przebywać małoletni;
- organizator działalności oświatowej, opiekuńczej, wychowawczej, resocjalizacyjnej, religijnej, artystycznej, medycznej, rekreacyjnej, sportowej lub związanej z rozwijaniem zainteresowań przez małoletnich;
- podmioty świadczące usługi hotelarskie oraz turystyczne, a także prowadzące inne miejsca zakwaterowania zbiorowego, w zakresie niezbędnym do zapewnienia ochrony małoletnich.
Standardy ochrony małoletnich, określają: zasady zapewniające bezpieczne relacje między małoletnim a personelem placówki lub organizatora, a w szczególności zachowania niedozwolone wobec małoletnich; zasady i procedury podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego; procedury i osoby odpowiedzialne za składanie zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego, zawiadamianie sądu opiekuńczego oraz w przypadku instytucji, które mają takie uprawnienia, osoby odpowiedzialne za wszczynanie procedury "Niebieskie Karty"; zasady przeglądu i aktualizacji standardów; zakres kompetencji osoby odpowiedzialnej za przygotowanie personelu placówki lub organizatora do stosowania standardów, zasady przygotowania tego personelu do ich stosowania oraz sposób dokumentowania tej czynności; zasady i sposób udostępniania rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym oraz małoletnim standardów do zaznajomienia się z nimi i ich stosowania; osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia; sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego.
czytaj dalej na temat: Standardy ochrony małoletnichBon energetyczny 2024 -składanie wniosków od 1 sierpnia 2024 roku
Bon energetyczny 2024 składanie wniosków od 1 sierpnia 2024 roku Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego....
czytaj dalej na temat: Bon energetyczny 2024 -składanie wniosków od 1 sierpnia 2024 rokuWydawanie skierowań w okresie od 09 lipca do 15 lipca 2024 roku w Ośrodku Pomocy Społecznej w Nisku dla uprawnionych mieszkańców GiM NISKO do pomocy żywnościowej 2021-2027-Podprogramu 2023
Szanowni Państwo, uprzejmie informujemy, iż rozpoczyna się kolejny program wsparcia żywnościowego dla osób potrzebujących: Program Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 współfinasowany z Europejskiego Funduszu Społecznego+.Program realizowany...
czytaj dalej na temat: Wydawanie skierowań w okresie od 09 lipca do 15 lipca 2024 roku w Ośrodku Pomocy Społecznej w Nisku dla uprawnionych mieszkańców GiM NISKO do pomocy żywnościowej 2021-2027-Podprogramu 2023POWIATOWE CENTRUM POMOCY RODZINIE W NISKU POSZUKUJE KANDYDATÓW NA RODZINY ZASTĘPCZE
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nisku poszukuje wśród mieszkańców powiatu niżańskiego kandydatów do pełnienia funkcji rodzin zastępczych.
W związku z tym zwracamy się z prośbą o zgłaszanie się do naszej jednostki rodzin i osób, które mogłyby zaopiekować się dziećmi całkowicie lub częściowo pozbawionymi opieki rodziców biologicznych. Zadaniem rodziny zastępczej jest stworzenie dzieciom warunków właściwych do prawidłowego rozwoju zarówno fizycznego, psychicznego, jaki i społecznego m.in. poprzez zapewnienie dzieciom właściwej edukacji, rozwoju zainteresowań, zapewnienie odpowiednich warunków bytowych, czasu wolnego i warunków do wypoczynku.
Pełnienie funkcji rodziny zastępczej może być powierzone małżonkom lub osobie niepozostającej w związku małżeńskim, jeżeli spełniają następujące warunki:
- Dają rękojmię należytego sprawowania pieczy zastępczej.
- Nie są i nie były pozbawione władzy rodzicielskiej, oraz władza rodzicielska nie jest im ograniczona ani zawieszona.
- Wypełniają obowiązek alimentacyjny – w przypadku, gdy taki obowiązek w stosunku do nich wynika z tytułu egzekucyjnego.
- Nie są ograniczone w zdolności do czynności prawnych.
- Są zdolne do sprawowania właściwej opieki nad dzieckiem, co zostało potwierdzone zaświadczeniami o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pełnienia funkcji rodziny zastępczej, wystawionymi przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
- Posiadają stałe miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
- Zapewniają odpowiednie warunki bytowe mieszkaniowe umożliwiające dziecku zaspokajanie jego indywidualnych potrzeb, w tym:
- rozwoju emocjonalnego, fizycznego i społecznego,
- właściwej edukacji i rozwoju zainteresowań,
- wypoczynku i organizacji czasu wolnego.
- Uzyskają pozytywną opinię ośrodka pomocy społecznej właściwego ze względu na miejsce zamieszkania,
- Odbędą szkolenie oraz uzyskają zaświadczenie kwalifikacyjne.
Rodziny zastępcze mogą liczyć na wsparcie ze strony Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie m.in. w postaci: specjalistycznego poradnictwa psychologicznego i prawnego, pomocy pieniężnej przyznawanej w drodze decyzji administracyjnej, szkoleń oraz pomocy w procesie usamodzielnienia wychowanków rodzin zastępczych.
Szczegółowych informacji na temat tworzenia rodzin zastępczych udzielają pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nisku, ul. Kościuszki 7, pokój nr 29 (II piętro) tel. 15 841 63 68.
czytaj dalej na temat: POWIATOWE CENTRUM POMOCY RODZINIE W NISKU POSZUKUJE KANDYDATÓW NA RODZINY ZASTĘPCZEPosiłek w szkole i w domu-dofinansowanie w 2024 roku
Program Posiłek w szkole i w domu to pomoc dla osób dorosłych, zwłaszcza osób starszych, chorych lub z niepełnosprawnościami i samotnych oraz dzieci, uczniów i młodzieży wychowujących się w rodzinach, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej z powodu: ubóstwa, niskich dochodów (kryterium dla osoby samotnie gospodarującej 1552 zł, dla osoby w rodzinie 1200 zł) oraz m.in.: niepełnosprawności, długotrwałej lub ciężkiej choroby, sieroctwa, bezdomności, bezrobocia, przemocy domowej, zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej.
W ramach Programu udzielane jest wsparcie w formie gorącego posiłku, świadczenia pieniężnego w postaci zasiłku celowego na zakup żywności, świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych.
Zadanie jest dofinansowane ze środków budżetu państwa na podstawie umowy zawartej dnia 20 marca 2024r. pomiędzy Wojewodą Podkarpackim a Gminą i Miastem Nisko.
Dotacja celowa przyznana jest w ramach działu 852, rozdziału 85230 § 2030 klasyfikacji budżetowej (budżet zadaniowy 13.1.2.6 – Pomoc państwa w zakresie dożywiania oraz pomoc żywnościowa dla najuboższych).
Całkowity koszt zadania wynosi 320 320,00 zł Wartość dofinansowania wynosi 225 320,00 zł
czytaj dalej na temat: Posiłek w szkole i w domu-dofinansowanie w 2024 roku